Kurucu Üyeler

Ahmet Aykut

Ahmet Aykut

Turizmci

15 Ağustos 1969 yılında Istanbul’da doğdu. Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Turizm ve Yiyecek-İçecek sektörlerinde kendi işimi yaptı.
Halihazırda Fransa’da gastronomik seyahatler organize eden bir şirketi vardır.

Ahmet Tanrıverdi

Ahmet Tanrıverdi

Yazar

Ahmet Tanrıverdi, 1944, İstanbul, Büyükada doğumlu.

İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde İşletme okudu.

Matbaacılık, reklamcılığın yanı sıra son 30 yıldır meyhanecilik yapıyor.

Evli ve bir kız çocuğu olan Ahmet Tanrıverdi bilhassa ada kültürüyle ilgili makaleler ve kitaplar yazmaktadır. Kitapları sırasıyla şöyledir:

Atilla Tuna

Atilla Tuna

İstanbul Filarmoni Derneği Başkanı, Turizmci

Üsküp (Makedonya)’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde devam etti. İngilizce, Makedonca, Sırpça ve Hırvatça dillerinde profesyonel turist rehberidir.

Bengi Kepkep

Bengi Kepkep

Dijital Stratejist

İstanbul Üniversitesi, ABD University of California ve Harvard Business School'da iletişim ve pazarlama eğitimleri aldı. Silikon Vadisi start-up deneyiminden sonra 2004’te Türkiye’ye dönerek TeknoSA, Garanti Bankası ve Doğuş Holding'de dijital pazarlama ve dönüşüm projeleri yönetti.

Bülent Özgören

Bülent Özgören

Sanatçı

1955 ​Adana’da doğdum
1957 ​Ailem ile İstanbul’a taşındık. Fotoğrafa St. Michel orta okulunda başladım.
1972 ​Lise öğrenimimi İsviçre’nin Cenevre kentinde yaptım. Fotoğraf çalışmalarıma hız verdim.
1975-81 ​Florida-ABD, Miami Üniversitesi’nde İş Sevk ve İdare, Fotoğraf ve Biscayne College’da Siyasal Bilgiler eğitimi aldım.

Burak Boyraz

Burak Boyraz

Doç. Dr.

1986 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, ortaöğrenim ve liseyi İstanbul’da tamamladı. 2004’de Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Plastik Sanatlar Bölümü’ne girdi. Eğitiminin ikinci yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 9. Geleneksel Resim Yarışması Sergisi’ne kabul edildi. 2008’deki mezuniyetinin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi, Müzecilik Yüksek Lisans Programı’na dâhil oldu.

Caner Akgün

Caner Akgün

Sanatçı

Müzik çalışmalarına 1999 yılında girmiş olduğu Kültür Bakanlığı Çoksesli Gençlik Korosu ve  Alegria Oda Korosu’nda başladı.

2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera-Şan Anasanat Dalı’na kabul edildi.Şan çalışmalarını Eralp Kıyıcı ve Prof.Mustafa Yurdakul ile yaptı.

Cem Mansur

Cem Mansur

Orkestra Şefi

1981-1989 arasında İstanbul Devlet Operası şefliğini, 1989-1997 arasında Oxford Şehir Orkestrası birinci şefliğini, 1998-2011 arasında Akbank Oda Orkestrası daimi şefliğini yapmış olan, uluslararası alanda tanınmış bir sanatçıdır.

Cesur Özdemir

Cesur Özdemir

Sanat Direktörü & Şef

​Koro Kültürü Derneği - Yönetim Kurulu Başkanı
​A Capella Boğaziçi - Tenor & Beatbox
Yeditepe Üniversitesi Çoksesli Korosu - Sanat Direktörü & Şef
Yeditepe Üniversitesi Müzikal Topluluğu - Müzik Direktörü
Barış İçin Müzik Vakfı - Eğitmen
Korolar Maratonu - Genel Koordinatör

Ekmel Ertan

Ekmel Ertan

Sanatçı

Ekmel Ertan küratör, sanatçı ve eğitimci olarak çalışır. Sanat ve teknoloji alanında araştırma, sanatsal üretim ve sergileme yapan, İstanbul’da kurulu BİS Beden İşlemsel Sanatlar Derneğinin -amberPlatform- kurucusu ve sanat yöneticisidir. 2007’den beri gerçekleştirilmekte olan amber Sanat ve Teknoloji Festivalinin yöneticisi ve küratörüdür.

Emir Barın

Emir Barın

İş İnsanı

Üsküdar Amerikan Lisesi’nden 2004 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde eğitimime devam ettim. Üniversite stajlarında yurtdışında ve yurtiçinde tasarım ve AR-GE projelerinde görev aldıktan sonra Mercedes-Benz Türk Otobüs fabrikasında iş hayatına adım attım. Fabrikada, Üretim Planlama konularında çeşitli görevler yaptıktan sonra ise SAP Türkiye firmasında Üretim Planlama ve Lojistik modüllerden sorumlu danışman olarak çalışmalarıma devam ettim.

Emir Yargıcı

Emir Yargıcı

Modacı

Erkek gömleği satan ilk mağazasını 1978’de, kardeşiyle birlikte Osmanbey’de açtı. 1988’de Yargıcı markasına kadın koleksiyonu ekledi. 2015’te mobilya ve ev aksesuarları markası Yargıcı Homework’ü kurdu.

Engin Akın

Engin Akın

Yemek Yazarı

Yeniyüzyıl, Yenibinyıl ve Vatan gazetelerinde yemek kültürüyle ilgili haftalık yazılar yazdı.

1997 yılında Türk İslam Eserleri Müzesinde gerçekleştirilen 13-18yy Türk Halıları sergisinin mimarlığını yaptı.

1998 de TRT1 de yayımlanan Günden Güne isimli sabah kuşağı programının yemek köşesini hazırladı. Bu köşede İstanbul’un ünlü şef ve gurmelerini ağırladı.

1999 da TRT1 de yayımlanan Öğleden Önce isimli sabah kuşağı programında bir yıl boyunca  ‘Tat Sohbetleri’ köşesini hazırlayıp sundu.

Gürsan Ergil

Gürsan Ergil

Sanatçı

Mühendis kökenli bir doğa aktivisti, peyzaj tarihçisi ve tasarımcısıdır. Yurtiçi ve yurtdışında önemli peyzaj projeleri gerçekleştirmiş, Türk – Osmanlı bahçe kültürü üzerine Harvard Üniversitesi Peyzaj Enstitüsünde dersler vermiş ve makaleleri saygın uluslararası dergilerde yayınlaşmıştır. İstanbul’daki kişi başına düşen yeşil alan yetersizliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla tasarladığı Seyyar (Mobile) Bahçeler sergisi İstanbul tasarım haftası ve Almanya, Marta Herford müzesinde sergilenmiştir.

Hayri İnönü

Hayri İnönü

İnönü Vakfı kurucu üyesidir.

4 Mayıs 1954’de  2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ilk torunu olarak İstanbul’da doğdum. Annesi ve babası  Engin ve Ömer İnönü’dür. Kardeşi Eren İnönü 1956 yılında doğdu.
1965 de Maçka İlk Okulu’nu, 1972’de İstanbul Alman Lisesi’ni, 1977’de Mannheim Üniversitesi’ni (Almanya) Yüksek İşletmeci olarak bitirdi. 1985’de Harvard Üniversitesi (ABD) Yatırım Değerlendirmesi ve Yönetimi Sertifika Programını tamamladı.

Jeff Hakko

Jeff Hakko

Koleksiyoner, İş İnsanı

“Koleksiyonerlik ruhu çok farklı. Bu ruhu hayatınızın sonuna kadar yaşatmak mecburiyetindesiniz çünkü onsuz yapamayacağınızı biliyorsunuz.”

Kıymet Giray

Kıymet Giray

Prof. Dr.

İlk ve orta öğrenimini doğduğu kent olan Ankara’da tamamlayan Kıymet Giray, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Bölümünden mezun oldu. Aynı Fakülteye bağlı olarak Mahmut Cûda Yaşamı ve Sanatı adlı tez çalışmasıyla Yüksek lisans ve Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak da Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği Adlı tez çalışmasıyla da Doktora derecesi aldı.

Leman Bedia Güven

Leman Bedia Güven

İşletme Mühendisi

Lise eğitimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği’nden mezun olmuş ve daha sonra Yüksek Lisansını Yeditepe Üniversitesi Sanat Yönetimi’nde yapmıştır. Tezini ,“Çağdaş Sanatta Kurumsal Koleksiyonculuk ve Arter” üzerine vermiştir.

Mahmut Nüvit Doksatlı

Mahmut Nüvit Doksatlı

Interior designer , curator, art and design consultant

Mahmut Nüvit Doksatlı 1957 Samsun doğumludur. Doksatos (Yunanistan) ve İstanbul arası ticaret yapan Ali Rıza beyin ve İstanbul Fatih semtinde yaşayan Nebiye hanımın evlenerek Samsuna mübadele sonucu yerleşmeleriyle babası Necdet bey Samsunda doğmuştur.
Güzel Sanatlara ilgisi daha çok küçük yaşlarda ortaya çıkmış ve değerlendirilmiştir.

Mehmet Günyeli

Mehmet Günyeli

Sanatçı

İstanbul Kadıköy’de doğdu. 1980’li yıllarda fotoğrafa başladı. Yurtiçinde ve yurtdışında sergilere katıldı, saydam gösteriler yaptı, çeşitli ödüller kazandı. Özellikle küresel rekabette kendi öz kültürlerini koruyabilen, dünyanın birçok ülkesine giderek Yeryüzünün Renkleri adını verdiği fotoğraf projesini yaptı. Fotoğraflarını yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli gazete ve dergilerde yayımladı.

Mehmet Ömür

Mehmet Ömür

Fotoğrafçı

1951 Istanbul doğumlu Ömür, Lise döneminde fotoğrafa Kodak instamatic 100 ile başlamış sonraki 10 yılda dönemin çeşitli Canon kameraları ile fotoğraf çekmeye devam etmiştir. Bu sırada karanlık oda deneyimi de kazanan Ömür, Tıp fakültesini bitirdikten sonra mesleğindeki yoğun çalışmaları nedeniyle fotoğraftan ayrılmak zorunda kalmıştır.

Müjde Unustası

Müjde Unustası

Sanatçı

Arkas Sanat Merkezi Sanat Direktörü, Müjde Unustası, Geleneksel Sanatlar, Sanat & Mimarlık
kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. İstanbul doğumlu ve tarih eğitimi almış ve sanat tarihi konusunda yüksek yapmıştır.

Murat Aceci

Murat Aceci

Video Prodüksiyon

1 Nisan 1997 yılında doğdu. Lise döneminde sinemaya karşı ilgi duyduğunu keşfederek gelecekte ne yapmak istediğinin farkına vardı. Akabinde Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü öğrencisi oldu.

Nalan Miri Sözer

Nalan Miri Sözer

Yazar

Girit kökenli bir aileden gelen Nalan Miri Sözer, İzmir’de doğdu. İzmir Özel Türk Koleji, Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümünü bitirdikten sonra basın ve halkla ilişkiler sektöründe çalışmaya başladı. London School of Public Relations, halkla ilişkiler sertifika programına katıldı.

Nazan Azeri

Nazan Azeri

Ressam

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakultesi Resim bölümünden mezun oldu (1989-1993) 
“Batılılaşma Hareketleri İçinde İlk Kuşak Kadın Ressamlar” başlıklı tezi ile MÜGS Enstitüsünde masterını (1996) ve “ Görsel Sanatlarda Oyunsallık; Rönesans, Dada, Sürrealizm” başlıklı tezi ile Sanatta Yeterliğini tamamladı. (2000)

Nihat Karakose

Nihat Karakose

İş İnsanı

1955 yılında Istanbul’da doğdu. 1975 yılında Galatasaray Lisesini bitirdi. Ardından Fransa ve Amerika’da okudu. Çeşitli sigorta şirketlerinde üst düzey görevlerde bulundu. Bazı sigorta şirketlerinin kuruluşlarını gerçekleştirip onları yönetti. Halen 2001 yılında kurduğu Sonat Yönetim Danışmanlığı ve Org Hizmetleri Ltd Şirketinde sigorta ve risk danışmanlığı yanı sıra, yönetim kurulu üyeliği hizmetlerini de vermeye devam ediyor.

Nilgün Mirze

Nilgün Mirze

İstanbul Sanat ve Tasarım Derneği Başkanı

1989 yalında İÜ İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümündeki görevinden Ayrılarak İKSV’de sırasıyla BasIn Ateşesi/ Basın ve Halkla İlişkiler Direktörü/ Kurumsal İletişim Direktörü ve Başkan Danışmanı olarak görev yaptı(1989- 2011) . Aynı zamanda IKSV adına bir AB kuruluşu olan ANNA LİNDH VAKFI Türkiye Ağ Başkanlığı, yine AB şemsiyesi altında Fransa merkezli LES RENCONTRES kuruluşunda Yönetim Kurulu Üyeliği, MERCOURI VAKFI’nda danışmanlık yaptı. 

Nino Varon

Nino Varon

Sanatçı

Kışları İstanbul’da yazları ise Büyükada’da yaşayan bir ailede büyüyen Nino Varon, orta öğrenimini Saint Michel’de tamamlamış olup, üniversiteye gitmeyi hiç düşünmediğini söylemiştir. O zamanın amatör gruplarında uzun yıllar gitar çaldıktan sonra askerliğini Sivas Ordu Evi'nde yaptı.

Osman Çakıroğlu

Osman Çakıroğlu

Tanuki Sosyal Fayda ve İnovasyon Danışmanlığı Kurucu Ortağı

1978 İstanbul doğumlu Osman Çakıroğlu, eğitimini Amerika, Japonya ve Hong Kong’da tamamladı.

Çakıroğlu, profesyonel hayatına Toyota-Sabancı, Amerikan Tarım Bakanlığı, Kanada Dışişleri, Ticaret ve Kalkınma Bakanlığı ve Kiron Open Higher Education sosyal girişim firması gibi çeşitli kuruluşlarda yönetici olarak devam etti.

Özgür Kavurmacıoğlu

Özgür Kavurmacıoğlu

Sanatçı

Multidisipliner araştırmacı Özgür Kavurmacıoğlu, İstanbul’da yaşamaktadır. Lisansta mühendislik eğitimi aldıktan sonra yüksek lisansını mimari tasarımda yapmıştır. Şimdi ise, mimari tasarımda hareketin zaman parametresi üzerinden biçimini araştıran algoritmik tasarım süreci üzerine doktora tezi yazmaktadır.

Rüştü Serter

Rüştü Serter

Prof. Dr.

Dr. Rüştü Serter 1962 yılında Konya’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1986 yılında mezun oldu. İç Hastalıkları ihtisasını Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1991 yılında tamamlayıp ardından Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları ihtisasını yaparak bu branşta 1996 yılında doçent oldu.

Sabri Kurdoğlu

Sabri Kurdoğlu

İşletmeci

1955 yılında İstanbul’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Şişli Terakki Lisesinde tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini Almanya’da sürdürmüş ve Hamburg Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. 1980 yılında Siemens  Türkiye’de muhasebe ve finansman bölümünde göreve başlamış, bilahare şirketin çeşitli birim ve kademelerinde ve Siemens Almanya’da yöneticilik görevleri üstlenmiştir. 1997 yılında Türk Siemens’in Genel Müdürlüğü görevine gelmiştir.

Sami Koen

Sami Koen

Fotoğrafçı

1980 İstanbul, Moda doğumlu SAMİ KOEN, lisans eğitimini İTÜ Matematik Mühendisliğinde, yüksek lisans eğitimini Yeditepe Üniversitesi, Bilgi ve İnovasyon Yönetimi bölümünde tamamladı.

Şeli Abut

Şeli Abut

Sanatçı

Şeli Abut 1966 yılında İstanbul’da doğdu.  Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik-Astronomi bölümünde tamamladıktan sonra profesyonel biçimde resimle uğraşmaya başladı.  1984-1994 yılları arasında Sabri Berkel ve Hülya Düzenli ile çalışmalarını sürdürürken, farklı anlayış ve mesafelere yöneldi. 

Suat Arıkan

Suat Arıkan

Bas-Bariton

Lise öğreniminden sonra, Ankara Devlet Konservatuvarı’na opera eğitimi almak üzere şan bölümüne girdi. 1981 yılında Cemil Sökmen’in sınıfından – sınıf atlayarak - “pekiyi” dereceyle mezun oldu ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde “solist sanatçı” olarak göreve başladı. Şan, stil, repertuar çalışmalarını, Dan Iordacescu, Daniel Ferro, Leyla Gencer, Licinio Montefusco ve Elisabetta di Stefano ile sürdürdü.

Ümit Arhan Gürel

Ümit Arhan Gürel

Sanatçı

1966 İstanbul doğumlu Ümit Arhan Gürel sanayici bir ailenin evinde gözlerini hayata açtı. Penyelüks kadrosunda farklı ürünler üreten ayrı firmanın kuruluş ve yönetiminde görev aldı. Sanat yetenekleri çok erken yaşlarda anlaşılarak değerlendirildi.  Önce Blackheat School of Art (London) da okudu (1986..­-1987..) Sonra Marmara Üni. Heykel bölümünde okudu.

Yasemin İnceoğlu

Yasemin İnceoğlu

Profesör

1984- 2004 arasında Marmara Üniversitesi’nde görev
yaptıktan sonra, 2004’de Galatasaray Üniversitesinde
çalışmaya başlayan İnceoğlu,
Dekanlık yaptığı GSÜ İletişim Fakültesi'nden 2016 yılında emekliye ayrıldı.

Yeşim Ağaoğlu

Yeşim Ağaoğlu

Sanatçı

İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesinde Arkeoloji ve Sanat Tarihi eğitiminin ardından
yine aynı üniversitenin İletişim Fakültesin’de Radyo-TV-Sinema bölümünde yüksek lisans
yaptı.
Özellikle şiir ve çağdaş sanat alanında ürünler veren Yeşim Ağaoğlu, 1996 yılında UPSD
derneğinin düzenlediği “Genç Etkinlik II” sergisinde gerçekleştirdiği "şiir enstalasyon” la
sanat çalışmalarını göstermeye başladı.